1/12/23: Παρουσίαση δράσεων στην εκδήλωση για τα 70 χρόνια του Δικτύου Συνεργαζόμενων Σχολείων UNESCO

Το Αναγνωστήριο της Βιβλιοθήκης σε πλήρη λειτουργία, τη δράση «Gift a Poem» που συντόνισε η Βιβλιοθήκη για την Παγκόσμια Ημέρα της Ποίησης 2023, καθώς και 10 μεγάλα ομαδικά έργα τέχνης, μερικά από τα οποία κοσμούν τους χώρους του σχολείου μας, παρουσίασε η ομάδα μαθητών που εκπροσώπησε το 1ο ΕΠΑ.Λ. Αγ. Παρασκευής στην εορταστική εκδήλωση για την επέτειο των 70 ετών του Διεθνούς Προγράμματος «Συνδεδεμένα Σχολεία ASPnet-UNESCO». Είμαστε μέλη του δικτύου από το 2012-13 και υλοποιούμε δράσεις στον Άξονα “Διαπολιτισμική Εκπαίδευση” μέσω εγκεκριμένων πολιτιστικών προγραμμάτων και άλλων δραστηριοτήτων. Στοχεύουμε στην κατάρριψη στερεοτύπων για τα ΕΠΑ.Λ. και στην ενδυνάμωση της σχολικής κοινότητας, καθώς και στην υιοθέτηση καινοτόμων εκπαιδευτικών πρακτικών, στο πλαίσιο πάντοτε των προτεραιοτήτων και των αξιών της UNESCO.

«Οι μαθητές των ΕΠΑ.Λ. δεν ασχολούνται με την τέχνη»,

«Οι μαθητές των ΕΠΑ.Λ. δεν διαβάζουν βιβλία»,

«Οι μαθητές των ΕΠΑ.Λ. δεν αγαπούν την ποίηση»,

να κάποιες από τις στερεότυπες εικόνες για τα ΕΠΑ.Λ. που προσπάθησαν να καταρρίψουν με την παρουσίασή τους οι μαθητές μας, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα στους παρευρισκόμενους στην εκδήλωση.

Στην εκδήλωση συμμετείχαμε μετά από πρόταση της Εθνικής Συντονίστριας του ASPnet, κας Βέρας Δηλάρη. Την εκδήλωση οργάνωσε η Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Ευρωπαϊκών και Διεθνών Θεμάτων του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, την Παρασκευή 1η Δεκεμβρίου 2023 στο Αμφιθέατρο του Ινστιτούτου Goethe.

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Αγ. Παρασκευής εκπροσώπησε ομάδα μαθητών (Ακρίδας Άγγελος, Καζάνης Νέστορας, Κυπραίος Παναγιώτης, Μωραϊτης Νίκος, Πουλημάς Στέφανος, Ταμπουρέας Άγγελος, Χατζόπουλος Γιώργος) οι οποίοι ανήκουν στην ομάδα της Βιβλιοθήκης και έχουν λάβει μέρος σε σχετικές δράσεις τα 2 τελευταία σχολικά έτη, καθώς και η συντονίστρια εκπαιδευτικός για το σχολείο μας, Ζέτα Παπαγεωργοπούλου.