Πληροφορίες- Όροι συμμετοχής στην έκθεση φωτογραφίας

«Αναγνώστες με τα βιβλία τους»

Α. ΓΕΝΙΚΑ

Στόχος

Η συγκέντρωση και η έκθεση φωτογραφιών με θέμα «Αναγνώστες με τα βιβλία τους», στο πλαίσιο δράσης του πολιτιστικού προγράμματος «Ψηφιακές Όψεις της βιβλιοθήκης του σχολείου μας» που εκπονεί ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών του 1ου ΕΚ Β’ Αθήνας και του 1ου ΕΠΑ.Λ. Αγ. Παρασκευής σε συνεργασία με τη Βιβλιοθήκη 1ου & 2ου ΕΠΑ.Λ. Αγ. Παρασκευής, με την υποστήριξη του Δήμου Αγίας Παρασκευής.

Χώρος Διεξαγωγής Έκθεσης

Βιβλιοθήκη 1ου & 2ου ΕΠΑΛ Αγ. Παρασκευής και φουαγιέ αμφιθεάτρου (Παπαφλέσσα 17).

Χρόνος Διεξαγωγής

Μάιος 2021. Εάν δεν το επιτρέψουν οι υγειονομικές συνθήκες, ο χρόνος διεξαγωγής της έκθεσης, θα επαναπροσδιοριστεί.

Δικαίωμα Συμμετοχής

Η πρόσκληση απευθύνεται  σε

α) μαθητές που φοιτούν σε σχολεία δευτεροβάθμιας εκπ/σης του Δήμου Αγ. Παρασκευής

β) ενήλικες ερασιτέχνες φωτογράφους (ανεξαρτήτως τόπου διαμονής)

Θεματική

Οι φωτογραφίες που θα υποβληθούν θα πρέπει να έχουν ως κεντρικό θέμα, αναγνώστες με τα βιβλία τους.

Προθεσμία Υποβολής

Οι δηλώσεις συμμετοχής και το φωτογραφικό υλικό θα πρέπει να σταλούν από 20/02/2021 έως 15/03/2021

B. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ

Τρόποι Υποβολής

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καταθέσουν τις συμμετοχές τους

• στέλνοντας e-mail στο libepal.exhibition@gmail.com. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αναφέρουν ονοματεπώνυμο, ηλικία  και εάν είναι μαθητές, το σχολείο όπου φοιτούν.

Περιεχόμενο Συμμετοχής

Κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να αποστείλει έως 3 φωτογραφίες, τραβηγμένες από οποιοδήποτε μέσο (κινητό τηλέφωνο, φωτογραφική μηχανή, βιντεοκάμερα).

Κάθε αρχείο φωτογραφίας θα πρέπει να

• είναι  τύπου  jpg (image quality 12)
  • έχει όνομα αρχείου που φέρει το επώνυμο του συμμετέχοντα και τον αύξοντα αριθμό της φωτογραφίας, πχ EPWNYMO_1.jpg
  • έχει στη μεγαλύτερη πλευρά του μήκος τουλάχιστον  1920 pixels
  • έχει ανάλυση όσο το δυνατόν πιο κοντά στα 300 ppi
  • μην έχει υποστεί επεξεργασία με ειδικό λογισμικό εκτός εάν θεωρηθούν απαραίτητες μικρές βελτιώσεις στην ποιότητα της εικόνας
  • μην έχει αποκοπεί από αυθεντική φωτογραφία
  • μην είναι κολάζ εικόνων
  • μην έχει περιθώρια.

Τα έργα θα πρέπει να ανήκουν στους συμμετέχοντες.

Τα απεικονιζόμενα πρόσωπα θα πρέπει να έχουν δώσει τη συγκατάθεση τους στον φωτογράφο για τη συμμετοχή της φωτογραφίας στην έκθεση, εφόσον πρόκειται για πορτραίτα, λαμβάνοντας υπόψη όσα αναφέρονται στην παράγραφο «ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ».

Γ. ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ

Θα σταλεί Δελτίο Τύπου για τη δράση στα τοπικά ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης, στον ιστότοπο του Δήμου Αγίας Παρασκευής, ενώ θα καταβληθεί κάθε δυνατή προσπάθεια για την προβολή της δράσης.

Όλες οι φωτογραφίες θα αναρτηθούν στον ιστότοπο της Βιβλιοθήκης 1ου & 2ου ΕΠΑΛ Αγ. Παρασκευής.

Παράλληλα θα διοργανωθεί έκθεση των φωτογραφιών στο φουαγιέ του αμφιθεάτρου. 12 έργα από κάθε κατηγορία, εκτυπωμένα σε μεγαλύτερες διαστάσεις, θα εκτεθούν στον χώρο της Βιβλιοθήκης 1ου και 2ου ΕΠΑ.Λ. Αγ. Παρασκευής και μετά το πέρας της έκθεσης θα κοσμήσουν τους χώρους των συστεγαζόμενων σχολείων.

Δ. ΑΠΟΔΟΧΗ ΟΡΩΝ

Mε την υποβολή της αίτησής του,  ο συμμετέχων  βεβαιώνει ότι έχει λάβει γνώση και αποδέχεται πλήρως τους παραπάνω γενικούς όρους συμμετοχής του.

E. ΕΠΙΤΡΟΠΗ, ΜΕ ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ :

Γρηγορόπουλος Μιχάλης, απόφοιτος 1ου ΕΠΑ.Λ, μέλος της ARTeam (2016-18), διάκριση για τα Λύκεια στον διαγωνισμό φωτογραφίας Δ/νσης Β/βάθμιας Εκπ/σης Β΄ Αθήνας “Τέχνη και Διαπολιτισμικότητα”

Ευσταθίου Μαρία, γραφίστρια, 2ο ΕΠΑΛ Αγ. Παρασκευής

Κατσίνας Χρήστος, φωτογράφος, διδάσκων στο εργαστήρι τέχνης του Δήμου Αγίας Παρασκευής

Λάρδα Ελευθερία, μηχανολόγος, 1ο ΕΠΑΛ Αγ. Παρασκευής, συνεργάτης της βιβλιοθήκης

Λιάχνη Άννα, υπεύθυνη τομέα πληροφορικής 1ου ΕΚ Β’ Αθήνας, συντονίστρια πολιτιστικού προγράμματος

Πάλλα Τζελίνα, εικαστικός, εκπαιδευτικός ΠΕ08, συνεργάτης των ομάδων ARTeam (2014-19)

Παπαγεωργοπούλου Ζέτα, φιλόλογος, 1ο ΕΠΑΛ, υπεύθυνη της βιβλιοθήκης

Τσέκου Μαρίνα, επιμελήτρια εκπαίδευσης στο Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ)

Τσιώνη Χαρά, συντηρήτρια έργων τέχνης, 2ο ΕΠΑΛ Αγ. Παρασκευής